Цената на жп линията между Северна Македония и България - част

...
Цената на жп линията между Северна Македония и България - част
Коментари Харесай

Македонски вицепремиер: България строи с напомпани цени

Цената на жп линията между Северна Македония и България - част от паневропейския транспортен кулоар 8, е прекомерно напомпана. Северна Македония ще построим железопътната линия до България, само че по-евтино и по-рационално.

Това разгласи в изявление за македонската медия Фокус Александър Николски, вицепремиер и министър на превоза, както и заместник-председател на ВМРО-ДПМНЕ, представен от БГНЕС.

Николски загатна за корупционни практики, тъй като трасето на железопътната линия до България съзнателно било избрано измежду най-трудните планински терени, с цел да му се " напомпа “ цената. 

" Случаят има няколко детайла. Първият и основен детайл е прогнозната себестойност - 24 милиона евро на километър, което е по-скъпо от автомагистралата. Само за илюстрация, цената на високоскоростен трен на всички места в Европа с 200 километра в час е от 4 до 10 милиона евро според от терена. За тази железница, която ще се движи с 60 километра в час, това е 24 милиона евро “, изясни Николоски.

Транспортният министър пита за какво кулоар 8 се проектира с два тунела под Крива паланка и " един тунел, който не свършва на никое място ". „ Дори Швейцария не го прави. Никъде в Европа или света не съм виждал да се строят тунели под градове ", сподели Николоски.

„ Не сме толкоз глупави, няма да приемем такава повишена цена за план, който евентуално в никакъв случай няма да бъде издигнат “, сподели Николоски. Министърът на превоза добави, че „ единствено несериозни компании за кандидаствали за плана “, и че „ Българиа не прави нищо от нейната страна “.

„ Не знам дали видяхте, България сподели, че индикативната цена от тяхна страна е 1,2 милиарда евро. Откъде България ще ги откри тези пари? Това са доста пари за всяка една страна. Ние харчим 560 милиона евро, а те 1,2 милиарда евро за железница, която ще се движи единствено с 60 километра в час “ сподели Николоски. 

Не за първи път Николоски дава да се разбере, че жп линия Скопие-София не е приоритет за Северна Македония. На скоро той разяснява, че за държавното управление най-полезният проект е построяването на високоскоростна железопътна линия от Скопие до Солун, която да се движи с 200 километра в час за пасажери и до 160 километра в час за товарни транспорти.

Транснационалната транспортна ос Изток-Запад, така наречен Коридор 8 се простира от пристанище Бари в Италия до пристанищата Варна и Бургас в България. Централната част на този 315-километров паневропейски кулоар минава през Северна Македония - Кичево, Скопие, Куманово, Беляковце и Крива Паланка. Липсват обаче връзки в западния край (от Кичево до границата с Албания) и в източния край (от Куманово до границата с България).

 За довеждане докрай на източния завършек на железопътен Коридор 8 до границата с България е обезпечено финансиране от предприсъединителен грант от Европейски Съюз " Финансова рамка за Западни Балкани " и два заема от Европейска банка за възстановяване и развитие и Европейска инвестиционна банка - 560 милиона евро, което съгласно Северна Македония го прави по-скъпо от построяването на една високоскоростна железница.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР